آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
سنندج خیابان گلشن خیابان استقلال نبش کوچه سروش

تنظیم درجه سختی آب در ماشین ظرفشویی

خیلی از افراد از کیفیت شستشوی ماشین ظرفشویی خود گله دارند. برخی در انتهای سیکل شستشوی ظرفشویی، متوجه لکه های سفید بر روی ظروف شیشه ای یا اصطلاحا سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شوند. عده ای نیز به مرور متوجه خوده شدن تدریجی ظروف و یا زنگ زدگی بدنه ظرفشویی می شوند. این مشکلات همه از نشانه هاییست که در اثر تنظیم نبودن سیستم درجه سختی آب ماشین ظرفشویی میتواند به وجود آید، که سبب افت عملکرد و درنتیجه کیفیت نامطلوب شستشوی دستگاه می شود.

سختی آب چیست؟
سختی آب یک شاخص کیفیت آب است و به دلیل وجود نمک های معدنی از کلسیم و منیزیم در آب به وجود می آید که سبب تغییراتی با اثرات منفی در آب می شود. سختی آب باعث تغییر مزه و طعم آب می شود و در آشپزی به دیر پختن غذا و سفتی حبوبات منجر می شود. علاوه بر آن، آب سخت سبب ایجاد رسوب و قشر آهکی بر روی دیواره ظروف و خوردگی آهسته آنها می شود. کف نکردن خوب صابون و سنگ کلیه هم از دیگر اثرات سختی آب است.

سختی آب به دو نوع دائم و موقت وجود دارد. سختی دائم یا غیر کربناتی به دلیل وجود نمک های کلریدی، سولفاته، نیتراته و غیره از کلسیم و منیزیم است و به آسانی از بین نمی رود. سختی موقت یا کربناته به دلیل نمک های کربنات کلسیم و منیزیم به وجود می آید که به آسانی و با حرارت یا افزایش pH از بین می رود. به مجموع سختی موقت و دائم، سختی کل گفته می شود.

نحوه تعیین درجه سختی آب و واحدهای اندازه گیری آن
تعیین درجه سختی آب به وسیله انجام آزمایش در آزمایشگاه ها و اندازه گیری میزان یون های کلسیم و منیزیم انجام می شود. شما می توانید میزان درجه سختی آب منزل خود را از یکی از ۳ روش زیر بیابید:

۱- تماس با سازمان آب منطقه مربوطه و پرسش از کارشناس.
۲- انجام تست به کمک کاغذ معرف که به همراه برخی ماشین های ظرفشویی وجود دارد.
۳- تحقیق و جستجو در اینترنت برای یافتن مقدار سختی آب شهر و منطقه مورد نظر.

سختی آب استاندارد مشخصی ندارد. به همین دلیل واحدهای مختلفی برای گزارش مقدار عددی آن وجود دارد. عمدتا از واحد میلی گرم در لیتر (mg/L) یا یک در میلیون (ppm) برای گزارش سختی آب استفاده می شود. اما با توجه به استفاده برندهای مختلف از واحدهای مختلف در سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی، واحدهای دیگر و مقیاس تبدیل آنها را در جدول زیر آورده ایم:

مختلف در سیستم سختی آب ماشین ظرفشویی، واحدهای دیگر و مقیاس تبدیل آنها را در جدول زیر آورده ایم:

۱mmol/L ۱ppm, mg/L ۱dGH, ᵒdH ۱gpg ۱ᵒe, ᵒClark ۱ᵒfH
mmol/L ۱ ۰٫۰۱ ۰٫۱۷۸ ۰٫۱۷۱ ۰٫۱۴۲ ۰٫۱
ppm, mg/L ۱۰۰٫۱ ۱ ۱۷٫۸۵ ۱۷٫۱۲ ۱۴٫۲۵ ۱۰
dGH, ᵒdH ۵٫۶۰۸ ۰٫۰۵۶ ۱ ۰٫۹۵۹ ۰٫۷۹۹ ۰٫۵۶۰
gpg ۵٫۸۴۷ ۰٫۰۵۸ ۱٫۰۴۳ ۱ ۰٫۸۳۳ ۰٫۵۸۴
ᵒe, ᵒClark ۷٫۰۲۲ ۰٫۰۷۰ ۱٫۲۵۲ ۱٫۲۰۱ ۱ ۰٫۷۰۲
ᵒfH ۱۰٫۰۱ ۰٫۱ ۱٫۷۸۵ ۱٫۷۱۲ ۱٫۴۲۵ ۱

 

 

همچنان که از جدول به دست می آید، هر ۱ میلی گرم بر لیتر (mg/L) یا ۱ ppm، معادل ۰٫۰۵۶ dH و ۰٫۰۷۰ e و ۰٫۱ fH است که به ترتیب واحدهای آلمانی، انگلیسی و فرانسوی برای اندازه گیری سختی آب هستند.

درجه سختی آب در شهرهای مختلف ایران
آب را بر اساس درجه سختی به ۴ دسته تقسیم می کنند:

آب نرم (کمتر از ۵۰ mg/L)
آب با سختی متوسط (بین ۵۰ تا ۱۵۰ mg/L)
آب سخت (بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ mg/L)
آب با سختی بالا (بیشتر از ۳۰۰ mg/L)
استاندارد آب ایران میزان حد نرمال سختی آب برای شرب را ۱۵۰ و حداکثر مجاز را ۵۰۰ mg/L می داند که هرچند جای بهبود این وضعیت بسیار است، اما متاسفانه در برخی مناطق کشور درجه سختی آب از این ارقام نیز بالاتر است.

مقدار سختی آب در چند شهر مختلف کشور که بر اساس مقالات آب و فاضلاب وزارت نیرو در نیمه اول سال ۹۹ آمده است، به قرار زیر است: (واحدها بر اساس mg/L یا ppm)

نام شهر درجه سختی آب (ppm) نام شهر درجه سختی آب (ppm)
تهران ۲۱۰ الی ۷۰۰ ایلام ۲۹۴
سنندج ۲۷۰ بوشهر ۶۰۰
ساری ۴۳۲ بیرجند ۵۱۰
رشت ۴۱۰ ارومیه ۲۹۲
اراک ۴۲۰ سمنان ۶۲۲
تبریز ۲۴۷ گرگان ۳۹۷
مشهد ۳۷۸ اردبیل ۴۳۹
قم ۶۸۳ همدان ۲۲۳
قزوین ۲۴۱ اهواز ۵۴۹
زاهدان ۸۷۴ شیراز ۴۸۸
اصفهان ۳۸۵ یاسوج ۴۱۰
بندر عباس ۵۲۰ شهرکرد ۴۷۵
بجنورد ۵۰۰ خرم آباد ۶۲۰
یزد ۵۸۰ البرز ۴۳۰
زنجان ۴۹۰ کرمان ۶۴۰

نحوه تنظیم درجه سختی آب در ماشین ظرفشویی ال جی
در این بخش طرز تنظیم درجه سختی آب در سیستم نرم کننده آب ماشین ظرفشویی ال جی را آموزش خواهیم داد. چند مدل مختلف از این برند را بررسی خواهیم کرد. مدل های دیگر ظرفشویی ال جی نیز مشابه با یکی از این مدل ها هستند. بهترین کار مراجعه به دفترچه و دنبال کردن مراحل گفته شده است.

بر اساس جدول بالا برای تنظیم درجه سختی در ظرفشویی ال جی مدل ۵۱۲ و مدل های مشابه باید اقدام کنید. یعنی اگر میزان سختی آب منزل شما ۷۵ ppm است، درجه سیستم را بر روی مقدار H1 تنظیم کنید و اگر این مقدار ۲۵۰ ppm است، آن را بر روی H3 تنظیم می کنید.

نحوه تنظیم سیستم به صورت زیر است:

ماشین ظرفشویی ال جی به صورت پیش فرض بر روی درجه H2 تنظیم شده است. برای تغییر این مقدار به طور همزمان دکمه Power و Half Load را فشار دهید. تنظیمات فعلی که همان H2 است نشان داده می شود. دکمه Delay Start را فشار دهید و درجه مورد نظر از میان ۵ حالت را تعیین کنید. حال دکمه Start را برای ذخیره فشار دهید. پس از این دستگاه برای اعمال تنظیمات خاموش می شود.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید 

نحوه تنظیم سیستم:

با توجه به جدول بالا برای تنظیم درجه سیستم نرم کنندگی آب ظرفشویی اقدام کنید. ابتدا دستگاه را خاموش کنید. سپس دکمه های Delay Start و Power همزمان فشار داده و نگه دارید. عبارت H1 نمایش داده می شود. حال با کمک دکمه Quick می توانید از H0 تا H7 درجه را تنظیم کنید. با انتخاب دکمه Pre Wash تنظیمات شما ذخیره می گردد.

مدل های D1450W(L,M,T,B,C,D,A)F(B,U)، ۱۴۵۱، ۱۴۵۲، ۱۴۵۴، ۱۴۵۵، ۱۴۶۲، ۱۴۶۴، ۱۴۶۵ و KD-E700NT، ۷۰۲ و D1417WFB و GD-701NW، ۷۰۲ و DW-TS610 و ۶۰۵:
در این مدل ها از ظرفشویی ال جی، مشابه با مدل های قبل در ۸ حالت H0 تا H7 دستگاه قابل تنظیم است. بنابراین می توان از جدولی که در بالا آورده شد نیز در این مدلها استفاده کرد. همچنین می توان به کمک نوار آزمایش میزان سختی و درجه سیستم را تعیین نمود.

تعیین درجه سختی آب به کمک نوار آزمایش:

یکی از راه های تعیین میزان سختی آب به کمک نوار آزمایش قرار داده شده به همراه ماشین ظرفشویی است. بر روی نوار نواحی رنگی معمولا با رنگ سبز مشخص شده اند. کافیست این نوار را در یک لیوان از آب منزل به مدت دو ثانیه فرو کرده و سپس بیرون آورید و کمی تکان دهید. پس از یک دقیقه با شمارش تعداد خطوط سبزی که به رنگ قرمز یا بنفش تغییر کرده اند، می توانید میزان سختی آب و درجه لازم برای سیستم ظرفشویی را به طور حدودی و به کمک جدول زیر تعیین کنید.

 

نحوه تنظیم درجه سختی آب در ماشین ظرفشویی سامسونگ
در این بخش تنظیم درجه سختی آب در سیستم نرم کننده آب ماشین ظرفشویی سامسونگ را آموزش خواهیم داد. چند مدل مختلف از ظرفشویی های سامسونگ را بررسی کرده ایم و مدل های دیگر نیز مشابه با یکی از این مدل ها می باشند. اما بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنما است.

مدل های DW60M6050، DW60M6051، DW60M6040، D159STS، D159W، D157STS، D157W:

با توجه به جدول بالا برای میزان درجه سختی آب، تنظیمات سیستم نرم کننده در ظرفشویی سامسونگ را انجام دهید. این مدل ها دارای ۶ حالت از H0 تا H6 هستند و به صورت پیشفرض در کارخانه بر روی مقدار H3 تنظیم شده اند.

نحوه تنظیم سیستم:

دستگاه را روشن کنید و در فاصله ا دقیقه پس از روشتن کردن آن به مدت ۵ ثانیه دکمه Pre Wash را نگه دارید. حال که به تنظیمات درجه سختی آب راه یافته اید، می توانید با زدن دکمه Pre Wash به ترتیب از H1 تا H6 درجه مورد نظر خود را انتخاب کنید. کافیست ۵ ثانیه منتظر بمانید و کاری نکنید، به صورت خودکار تنظیمات شما ذخیره می شود.

مدل های DW60M5060BB، DW60M5040BB، DW60M5030FS، DW60M5010FS، DW60M5030FW، DW60M5010FW ، D147STS، D147W، D142STS، D142W:

در این مدل ها از ظرفشویی سامسونگ شما قادر به تنظیم سیستم نرم کننده آب ظرفشویی در ۸ حالت از H0 تا H7 خواهید بود و به صورت پیشفرض دستگاه بر روی مقدار H4 تنظیم شده است.

نحوه تنظیم:

درب دستگاه را ببندید و با زدن ئکمه Power آن را روشن کنید. دکمه Delay را نگه دارید و دکمه Program یا Start (در برخی مدلها) را برای ۵ ثانیه فشار دهید. ظرفشویی بوق کشیده و نشانگر H در نمایشگر چشمک خواهد زد. با زدن دکمه Delay مقدار درجه تغییر کرده و یک مرتبه افزایش می یابد. حال با زدن دکمه Program یا Start ذخیره سازی تنظیمات انجام می شود.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید 

mehdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *