آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
سنندج خیابان گلشن خیابان استقلال نبش کوچه سروش

علت داغ شدن کمپرسور و بدنه یخچال

ممکن است برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که داغ شدن زیاد کمپرسور یخچال خود را متوجه شده باشید و یا با لمس دستگاه، از داغ بودن بدنه یخچال خود نگران شوید. بهتر است بدانید که گرمای موتور و بدنه یخچال امری طبیعیست و به نحوه کارکرد دستگاه مربوط است. بنابراین جای نگرانی ندارد.

اما اگر متوجه داغ شدن زیاد موتور یخچال یا داغ شدن زیاد بدنه و دیواره یخچال خود شده اید، به طوری که شباهتی با کارکرد سابق دستگاه ندارد، احتمالا خبر از وجود مشکلی در یخچال می دهد که بهتر است پیش از تبدیل شدن به یک مشکل جدی و هزینه بر برای رفع آن و تعمیر یخچال اقدام کنید.

این بار سعی داریم با بررسی تک تک علت های به وجود آمدن این مسئله، راه حل هر کدام را بیان کنیم در ادامه بیان می‌کنیم و این مطلب تا حد زیادی می‌تواند شما را در رفع جداغ شدن کمپرسور و بدنه یخچال یاری کند.

علت داغ شدن کمپرسور یخچال

همانطور که اشاره شد، گرم شدن موتور یخچال و نیز بدنه و دیواره یخچال ساید بای ساید امری طبیعی است. اما اگر داغ شدن زیاد کمپرسور یا کمپرسور یخچال اتفاق افتاده است و یا داغ شدن بدنه یخچال شما را نگران کرده است، نشانه ای غیر عادیست که از مشکلات رایج یخچال به شمار می آید. در ادامه مطالبی ذکر خواهد شد که می تواند علت داغ شدن زیاد موتور و بدنه یخچال شما باشد.

دلیل گرم شدن موتور یخچال های قدیمی

در مدل های قدیمی یخچال که قطعا نمونه های آن را دیده اید، در پشت یخچال در پایین کمپرسور یا همان موتور یخچال قرار گرفته و در بالای کمپرسور لوله های سیاه رنگ مارپیچی را می بینید که با نام لوله های کندانسور یا کویل های کندانسور یخچال شناخته می شوند. درواقع درون کمپرسور و لوله های کندانسور، مبرد یا گاز یخچال وجود دارد که درون سیکل بسته ای در گردش است. زمانی که گاز گرمای مواد غذایی را جذب می کند و سپس به داخل کمپرسور راه می یابد، فشار آن افزایش یافته و دمای گاز بالا می رود. سپس به درون لوله های سیاه رنگ پشت یخچال راه یافته و در آنجا گرمای خود را به محیط می دهد. بنابراین گرم شدن کمپرسور یخچال و نیز لوله های پشت یخچال در مدل های قدیمی کاملا امری طبیعیست و مشکل زمانی پیش می آید که با داغ شدن کمپرسور و لوله های پشت یخچال رو به رو می شویم.

علت گرم شدن بدنه و اطراف یخچال  و ساید بای ساید

در مدل های امروزی یخچال و به خصوص یخچال های ساید بای ساید، لوله های کندانسور را دیگر در پشت یخچال نمی بینید، بلکه این لوله ها در داخل بدنه دستگاه تعبیه شده اند و در دیواره یخچال قرار دارند. لذا انتقال گرما از لوله ها و از دیواره یخچال خواهد بود که سبب گرم شدن بدنه و دیواره یخچال می گردد. بنابراین این اتفاق هیچ گونه نگرانی ندارد. اما اگر داغ شدن بدنه و بغل یخچال بیش از اندازه باشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

علت داغ شدن بدنه یخچال و موتور آن

علت داغ کردن موتور یخچال یا علت داغ شدن بدنه یا دیواره یخچال شما می تواند ناشی از تنها یک مورد نباشد. بلکه چندین عامل در بروز این مشکل سهیم باشند. در زیر عواملی را که سبب داغ کردن بدنه و کمپرسور یخچال می شوند را ذکر کرده ایم.

کمپرسور

اگر موتور یخچال زیاد داغ می کند، ممکن است به دلیل فشار بیش از حدی باشد که به آن وارد می شود. موتور یا کمپرسور یخچال در حین کار گرما تولید می کند، اما اگر به مدت طولانی مشغول به کار باشد، گرمای تولیدی آن بسیار و سبب داغ کردن کمپرسور یخچال می گردد که از عمر مفید آن کاسته و می تواند سبب خرابی آن شود. همچنین موجب داغ شدن بدنه و اطراف یخچال نیز می گردد.

دو دلیل رایج برای گرم شدن زیاد کمپرسور یخچال، کم بودن مبرد یا گاز یخچال و تنظیم دمای ترموستات بر روی مقادیر بسیار پایین است. یعنی درجه یخچال را اشتباه تنظیم کرده اید و موتور یخچال برای رسیدن به این دمای پایین با فشار بالا در حال کار است. ممکن است ترموستات به کلی خراب باشد، که در اینصورت باید آن را تعویض کنید.

فن خنک کننده

کمپرسور هر یخچال دارای یک فن خنک کننده است که به حذف گرمای تولیدی در هنگام تبدیل مبرد یخچال از مایع به گاز و بلعکس، کمک می کند. فن خنک کننده بسیار مهم است، به طوری که در صورت خرابی و کار نکردن آن، اورلود کمپرسور و داغ شدن آن اتفاق خواهد افتاد. اگر صدای نابهنجاری از فن شنیده می شود، احتمالا مشکلی دارد که باید توسط یک تعمیرکار متخصص بررسی شود.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال و ساید بای ساید در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید

 

mehdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *