آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
سنندج خیابان گلشن خیابان استقلال نبش کوچه سروش

علت سرد شدن داخل یخچال چیست؟

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر بسیاری از افراد است، سرد نکردن یخچال فریزر می باشد. منظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می کند اما نمی تواند به اندازه کافی دما را کاهش داده و خنک نماید. بنابراین سرد نشدن یخچال و گرم بودن داخل یخچال می تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر بر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر همچون یکسره شدن موتور یخچال و چندین دردسر دیگر بیانجامد.

علت سرد نکردن و گرم شدن داخل یخچال
قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست، چه دمایی است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد (کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر ۲۰- تا ۱۷- درجه سانتیگراد (حدود ۰ درجه فارنهایت) می باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب ۳، ۴ درجه است و در زمستان ۴، ۵ درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!

توجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، پس از نصب آن و اعمال تنظیمات، باید به مدت ۲۴ ساعت به دستگاه فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد. در صورتی که پس از یک شبانه روز یخچال به دمای تنظیم شده نرسید و نتوانست به اندازه کافی سرد کند، آنگاه با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید. همچنین با مراجعه به مقاله عیب یابی یخچال فریزر برای افزایش اطلاعات خود در خصوص مشکلات رایج یخچال تان استفاده کنید.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید

تنظیم نبودن دمای یخچال علت گرم بودن و خنک نکردن یخچال
گاهی علت سرد نکردن یخچال و یا علت یخ نزدن فریزر، خرابی قطعه و معیوب بودن چیز خاصی نیست و صرفا ایراد از تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات های ولومی و در مدل های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می شود. بر طبق آنچه که اشاره شد در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید. 

وجود مانع بر سر راه گردش هوا دلیل گرم شدن داخل یخچال
در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می شود که این مورد می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. همچنین این مورد یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز می باشد.

گرم شدن داخل یخچال به علت ایراد درب
در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی تواند پایدار بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت. معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال نیز می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد.

گرم شدن یخچال به علت معیوب بودن فن کندانسور
فن کندانسور در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد. وظیفه فن کندانسور خنک کردن کمپرسور و لوله های کندانسور است. در صورتی که عملکرد فن کندانسور به درستی انجام نشود، به افزایش دمای کمپرسور و داغ شدن آن و در نتیجه افزایش دما (یعنی گرم شدن داخل یخچال) می انجامد. یکی از نشانه های خرابی فن کندانسور، سرد نشدن قسمت یخچال و قسمت فریزر با هم است. البته توجه داشته باشید که در یخچال هایی که لوله های کندانسور در پشت دیده می شوند، فن کندانسور وجود ندارد. فن باید آزادانه قادر به گردش باشد و هیچ آلودگی و یا جسمی سبب چرخش آن نشود، بنابراین در صورت شکستگی پره ها و یا نیم سوز شدن موتور فن، آن را تعویض نمایید.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر
همانطور که تا کنون گفته شد، وجود مانع بر سر راه فن های هوای داخل یخچال و جلوگیری از گردش هوای آزاد و همچنین خرابی فن اواپراتور دو علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال می باشند. از دیگر دلایل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر می توان به ایراد در سیستم دیفراست یخچال اشاره کرد، که گاهی اوقات موجب بروز چنین مشکلی در برخی مدل های یخچال می شود. بنابراین لازم است تا هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی نمایید.

بخش فریزر سرد می شود اما بخش یخچال خنک نمی کند
گاهی اوقات در یخچال فریزرها یا ساید بای سایدهای امروزی، قسمت فریزر خوب خنک می شود ولی قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود. دلایل سرد نشدن یخچال و گرم بودن آن در حالی که فریزر به درستی سرد می شود، عبارتند از مواردی که تا کنون ذکر شد، به علاوه چند مورد دیگر یعنی:

۱- اگر لوله ها یا کویل های اواپراتور برفک زده یا یخ زده اند، جریان هوا مسدود شده است و دلیل بروز این مشکل می باشد. این اتفاق به دلیل اشکال در سیستم دیفراست روی داده که باید اجزای این سیستم شامل هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست بررسی شوند.

۲- خرابی موتور فن اواپراتور

۳- ایراد در مجموعه کنترل دمپر

۴- ایراد در ترمیستور

۵- ایراد برد کنترلی دما

۶- خرابی ترموستات دیفراست

۷- ایراد در برد کنترل اصلی

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید

mehdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *