آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
آسو سرویس l نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در سنندج
سنندج خیابان گلشن خیابان استقلال نبش کوچه سروش

علت سرد نشدن یخچال فریزر چیست؟

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر بسیاری از افراد است، سرد نکردن یخچال فریزر می باشد. منظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می کند اما نمی تواند به اندازه کافی دما را کاهش داده و خنک نماید. بنابراین سرد نشدن یخچال و گرم بودن داخل یخچال می تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر بر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر باشد

عدم تنظیم درست درجه دما ؛ باعث سرد نشدن یخچال میشود:

یخچال را در دمای درست تنظیم نکرده اید.
هر یخچال در شرایط زمستانی و تابستانی نیاز دارد تا دمای متفاوتی برای آن در نظر گرفته شود.
معمولا در زمستان دما بر روی ۳ یا ۴ و در تابستان بر روی ۱ یا ۲ درجه باید تنظیم شود.
اما برخی از دوستان فارق از این اطلاعات دمای یخچال را اصلا چک نمی کنند.
این موضوع باعث می شود گاها یخچال بر روی دمای ۶ یا ۷ هم تنظیم شده باشد که طبیعی است خنک کنندگی یخچال کم است.
مواد غذایی بیش از حد داخل یخچال یکی از دلایل خنک نکردن یخچال است:

این موضوع مشکلات زیادی برای یخچال به وجود می آورد.
اول اینکه میزان هوای کمتری در یخچال تولید می شود و هر بار با باز و بسته شدن یخچال این میزان هم خارج می شود.
دوم اینکه برخی از مواد غذایی ممکن است سرما ساز های یخچال را مسدود کنند.
بسته های بزرگ را نباید در انتهای یخچال و هوا سازهای آن قرار دهید.
وجود مانع گردش هوا دلیل دیگر سرد نکردن یخچال است:

موتور یخچال در پشت یخچال قرار دارد و معمولا فن برای اینکه موتور را خنک کند نیاز به جریان هوای حداقلی دارد.
حالا اگر یخچال را در جایی دنج و کم هوا قرار دهید و پشت یخچال را هم محکم به دیوار بچسبانید و یا بخصوص به قسمتی پارچه ای و یا پلاستیکی بچسبد میزان دریافت هوا کاهش می یابد و این موضوع باعث داغ شدن و کم شدن قدرت خنک کنندگی موتور می شود.

علت سرد نکردن و گرم شدن داخل یخچال
قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست، چه دمایی است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد (کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر ۲۰- تا ۱۷- درجه سانتیگراد (حدود ۰ درجه فارنهایت) می باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب ۳، ۴ درجه است و در زمستان ۴، ۵ درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!

توجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، پس از نصب آن و اعمال تنظیمات، باید به مدت ۲۴ ساعت به دستگاه فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد. در صورتی که پس از یک شبانه روز یخچال به دمای تنظیم شده نرسید و نتوانست به اندازه کافی سرد کند، آنگاه با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید. همچنین با مراجعه به مقاله عیب یابی یخچال فریزر برای افزایش اطلاعات خود در خصوص مشکلات رایج یخچال تان استفاده کنید.

تنظیم نبودن دمای یخچال علت گرم بودن و خنک نکردن یخچال
گاهی علت سرد نکردن یخچال و یا علت یخ نزدن فریزر، خرابی قطعه و معیوب بودن چیز خاصی نیست و صرفا ایراد از تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات های ولومی و در مدل های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می شود. بر طبق آنچه که اشاره شد در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

وجود مانع بر سر راه گردش هوا دلیل گرم شدن داخل یخچال
در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می شود که این مورد می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. همچنین این مورد یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز می باشد.

معیوب بودن کمپرسور و رله یکی از دلایل سرد نشدن یخچال است
معیوب بودن کمپرسور و رله یکی از دلایل سرد نشدن یخچال است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

کمپرسور یخچال با تبدیل گاز به مایع و پمپاژ آن به اواپراتور باعث خنک کردن یخچال میشود.
اگر کمپرسور یا رله آن به هر دلیل آسیب ببیند ، فرایند خنک کردن یخچال انجام نمیشود.
برای چک کردن این موضوع ؛ ابتدا کمپرسور را تست نمایید تا سالم باشد.
همچنین اگر رله کمپرسور خراب باشد ، موتور قادر به شروع کار نیست و در نتیجه با مشکل عدم سرمای یخچال مواجه خواهید شد.

مشکل در لوله های کندانسور یکی از دلیل های عدم برودت یخچال فریزر است
مشکل در لوله های کندانسور یکی از دلیل های عدم برودت یخچال فریزر است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

اگر موتور کار کند و کندانسور گرم باشد ، نشان دهنده سالم بودن یخچال است.
اگر کمپرسور کار میکند ولی کندانسور گرم نیست ؛ دستگاه شما مشکل دارد و در نتیجه سرمای مطلوبی نخواهید داشت.
مشکل ممکن است مربوط به کیپ کردن مدار کندانسور باشد.
وقتیکه کمپرسور دچار مشکل شود ؛ روغن با گاز وارد مدار کندانسور میشود.
در نتیجه این موضوع منجر به کیپ شدن لوله های کندانسور میشود که یخچال سرمای خود را از دست میدهد.

هواگیری نامناسب و عدم خنک شدن یخچال
فن یخچال وظیفه خنک کنندگی موتور یخچال را که در پشت آن تعبیه شده، بر عهده دارد. برای اینکه فن به خوبی کار انجام دهد، نیاز به جریان هوا دارد. اگر یخچالتان را در مکانی قرار داده اید که هوا رفت و آمد نمی کند و مخصوصا اگر پشت یخچال به فضایی پلاستیکی یا پارچه ای بچسبد، میزان جریان هوا کاهش یافته و موتور داغ می شود و دیگر کارایی لازم برای خنک کردن یخچال را نخواهد داشت.

گرم شدن داخل یخچال به علت ایراد درب
در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی تواند پایدار بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت. معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال نیز می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. بنابراین اگر با مشکل سرد نکردن یخچال مواجه شده اید، بهتر است به دقت آن را بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعویض لاستیک دور درب یخچال خود نمایید.

قش لوله های کندانسور در گرم بودن داخل یخچال
لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها آشکار نیستند. در لوله های کندانسور، مبرد گازی شکلی که گرمای مواد داخل یخچال را جذب کرده با هوای محیط در تبادل دمایی است و با از دست دادن گرما مجددا به مایع تبدیل می شود. در صورتی که مانعی سبب تبادل حرارتی بین گاز درون لوله و هوا شود، فرآیند خنک شدن مبرد مختل شده و می تواند سبب سرد نشدن کافی یخچال فریزر شود. نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی لوله های کندانسور و یا گرفتگی و مسدودیت آنها از جمله موانع هستند.

مطمئن شوید که لوله های کندانسور تمیز و بدون مسدودیت هستند. همچنین از وجود فضای کافی در اطراف یخچال و لوله های کندانسور و نیز تهویه هوای مناسب در محل یخچال اطمینان حاصل کنید.

تاثیر خرابی دمپر هوا در گرم شدن داخل یخچال
دمپر هوا میزان هوای خنک جا به جا شده بین بخش فریزر و یخچال را کنترل می کند. از طریق این دریچه در داخل یخچال، هوای خنک و سرد در قسمت فریزر به بخش یخچال منتقل شده و آن را خنک می کند. اگر دمپر هوا نتواند باز شود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای بخش یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش می یابد. تعویض دمپر هوا راه حل رفع مشکل سرد نکردن یخچال است که باید توسط تکنسین انجام شود.

علت یخ نزدن فریزر
یخ نزدن فریزر می تواند به دلایل ساده، همچون پایین نبودن دمای بخش فریزر به اندازه کافی روی دهد و یا ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه اتفاق بیوفتد. مواردی که می توانند علت یخ نزدن فریزر شما باشند، عبارتند از:

ایراد کویل ها یا لوله های کندانسور
معمولا کثیف بودن کویل ها و نشست گرد و خاک و آلودگی و چربی های محیط آشپزخانه بر روی آنها سبب کاهش ظرفیت سرمایشی یخچال فریزر می شود و درنتیجه می تواند علت یخ نزدن فریزر شما باشد.

خرابی فن اواپراتور
ایراد در فن اواپراتور که وظیفه گردش هوای خنک در محیط یخچال فریزر را برعهده دارد، می تواند دلیل یخ نزدن فریزر شما باشد.

معیوب بودن رله استارت کمپرسور
در صورتی که رله استارت کمپرسور ایراد داشته باشد، احتمال روشن شدن موتور کم بوده و درنتیجه فریزر یخ نمیزند و اصلا کار نمی کند.

سه موردی که ذکر شد، رایج ترین علل یخ نزدن فریزر به شمار می روند. با این جال ممکن است خرابی برد الکترونیکی، کمپرسور و ترموستات کنترل دمای بخش فریزر (اگر به صورت مجزا وجود داشته باشد) نیز دلیل بروز این مشکل باشند، که پس از بررسی موارد گفته شده و در صورت عدم رفع مشکل بهتر است بررسی شوند.

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر
همانطور که تا کنون گفته شد، وجود مانع بر سر راه فن های هوای داخل یخچال و جلوگیری از گردش هوای آزاد و همچنین خرابی فن اواپراتور دو علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال می باشند. از دیگر دلایل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر می توان به ایراد در سیستم دیفراست یخچال اشاره کرد، که گاهی اوقات موجب بروز چنین مشکلی در برخی مدل های یخچال می شود. بنابراین لازم است تا هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی نمایید.

بخش فریزر سرد می شود اما بخش یخچال خنک نمی کند
گاهی اوقات در یخچال فریزرها یا ساید بای سایدهای امروزی، قسمت فریزر خوب خنک می شود ولی قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود. دلایل سرد نشدن یخچال و گرم بودن آن در حالی که فریزر به درستی سرد می شود، عبارتند از مواردی که تا کنون ذکر شد، به علاوه چند مورد دیگر یعنی:

۱- اگر لوله ها یا کویل های اواپراتور برفک زده یا یخ زده اند، جریان هوا مسدود شده است و دلیل بروز این مشکل می باشد. این اتفاق به دلیل اشکال در سیستم دیفراست روی داده که باید اجزای این سیستم شامل هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست بررسی شوند.

 خرابی موتور فن اواپراتور

 ایراد در مجموعه کنترل دمپر

 ایراد در ترمیستور

ایراد برد کنترلی دما

 خرابی ترموستات دیفراست

 ایراد در برد کنترل اصلی

علت سرد نشدن یخچال فریزر های الکترونیکی به شرح زیر میباشد:

در یخچال فریزرهای الکترونیکی یا جدید ؛ به جای ترموستات ، سنسور تعبیه شده است.
همچنین به جای تایمر ، برد الکترونیکی قرار گرفته است.
در ضمن قطعاتی به نام ترمودیسک ، ترموفیوز و المنت به این یخچال فریزر ها اضافه شده است.
بنابراین اگر یخچال فریزر شما سرد نمیکند ؛ در این مدل دستگاه ها که به نام نوفراست شناخته میشود ، قطعات دیگر هم باید چک شود.
توجه داشته باشید که اگر ترمودیسک ، ترموفیوز ، المنت و برد الکترونیکی به هر دلیل آسیب ببینند ، یخچال فریزر شما خنکی نخواهد داشت.

آسو سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال در سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۷۳۳۱۶۲۲۰۰ تماس حاصل فرمایید.

mehdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *